Ars – e – now czyli Arsenał kultury w Żarach

Rozmowa z Alicją Wróbel, instruktorką ds teatru w Żarskim domu Kultury i koordynatorką projektu Arsenał Kultury

Alicja Wróbel

Helena Postawka-Lech: Jak wyglądała Państwa działalność przed pandemią, czy byliście obecni on-line?

Alicja Wróbel: Dysponujemy stroną internetową i fanpagem na Facebooku, ale są one raczej przeznaczone do informowania naszych uczestników o bieżącej aktywności Żarskiego Domu Kultury. Przed wybuchem pandemii podejmowaliśmy pierwsze próby transmisji wydarzeń on-line.

W jakim momencie zastał Państwa lock-down i co do dla Was oznaczało?

Zastał nas w momencie prowadzenia zajęć stałych i przygotowywania dużych imprez wakacyjnych, takich jak Ż’ART Międzynarodowe Plenerowe Spotkania ze Sztuką, Festiwal Filmu i Teatru oraz Dni Żar. Tegoroczne edycje festiwali, zwłaszcza Plenerów, miały być ukoronowaniem kadencji obecnego dyrektora, Romana Krzywotulskiego, planującego rozpoczęcie emerytury w styczniu 2021 roku. Większość planów została odwołana, a spora część środków została przeniesiona na remonty obiektów. Nie zawiesiliśmy całkowicie działalności, ponieważ kontynuowaliśmy zajęcia w trybie on-line, organizowaliśmy wydarzenia takie jak konkursy czy transmisje, przestrzegając reżimów sanitarnych.

Jak wyglądał proces budowania oferty w sieci? 

Początkowo przenieśliśmy naszą ofertę do sieci w skali 1:1. Zajęcia on-line odbywały się w tym samym czasie, co zawsze. Ważne było dla nas zachowanie ciągłości działań i utrzymanie morale uczestników w szaleńczo zmieniającym się świecie. Po ogłoszeniu programu dotacyjnego „Kultura w sieci” postanowiliśmy stworzyć projekt, który usprawni nasze działanie w sieci i przeniesie je w nowy wiek. W wyniku burzy mózgów narodził się Arsenał Kultury – strona internetowa, na której publikujemy treści związane z edukacją kulturalną i proponujemy uczestnikom współtworzenie bazy wiedzy i zasobów kulturalnych. W programie dotacyjnym zdobyliśmy za mało punktów, by otrzymać dofinansowanie, ale postanowiliśmy się nie poddawać i powołać Arsenał do życia. Brak finansowania zewnętrznego ostudził zapał części zespołu, który jednak udało się ponownie rozniecić, gdy pojawiły się pierwsze efekty działania Arsenału.

Zespół Żarskiego Domu Kultury przy pracy nad Arsenałem

Jakie działania podjęli Państwo w sieci?

Oprócz zajęć on-line proponowaliśmy uczestnikom konkursy fotograficzne, plastyczne, taneczne i filmowe, transmitowaliśmy okolicznościowe Wieczory Poezji, publikowaliśmy próby muzyczne i teatralne, a także stworzyliśmy wyżej wspomniany Arsenał Kultury.

Czy Arsenał Kultury wejdzie już na stałe do Państwa działalności? Jak będzie się rozwijał?

Arsenał Kultury zagościł już na stałe w naszej działalności. Chcemy, żeby był platformą współdziałania z odbiorcami. Dbamy o wysoką wartość merytoryczną publikowanych materiałów, ale również stale poszukujemy nowych kierunków rozwoju Arsenału. W przyszłości planujemy rozbudować w nim archiwum spektakli, koncertów i wydarzeń kulturalnych z ubiegłych lat. Wkrótce na Arsenale opublikowany zostanie cykl Dobranocek w wykonaniu aktorów i aktorek Teatru Drewniana Kurtyna, wystartujemy z cyklem „Spotkanie z….” mającym na celu przybliżać sylwetki znanych, ciekawych i zasłużonych Żaran, a także pracujemy nad stworzeniem publikacji internetowych zawierających artykuły krytyczne w różnych działach kultury. Liczymy na to, że treści publikowane w Arsenale Kultury będą zaspokajały potrzebę kultury nie tylko przeciętnych odbiorców, ale również że staną się materiałami pomocniczymi w edukacji kulturalnej m.in. dla szkół i innych zainteresowanych podmiotów.

Jak oceniają Państwo odbiór proponowanych zajęć ? Czy publiczność chętnie z nich korzysta?

Jesteśmy zadowoleni z odbioru proponowanych przez nas form on-line. Wciąż się ich uczymy i w perspektywie chcielibyśmy pojawić się na większej ilości mediów społecznościowych. Nasza publiczność chętnie korzysta z proponowanych form, o czym świadczy wysoka frekwencja i liczby wyświetleń. Mamy nadzieję stopniowo przyzwyczajać odbiorców do naszej obecności w sieci i zachęcać ich do spotykania się z nami zarówno on-line, jak i na żywo, gdy pozwolą na to okoliczności.

Co jest dla Państwa największą wartością w działaniach on-line?

Jedną z głównych zalet działalności on-line jest możliwość dotarcia do szerszej grupy odbiorców, zwłaszcza do tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogli nigdy uczestniczyć w zajęciach i wydarzeniach. Możemy sprawniej wypełniać naszą misję edukacji kulturalnej, na większą skalę. Ponadto, w naszej ocenie, staliśmy się lepiej widoczni i pokazaliśmy się uczestnikom, mieszkańcom i odbiorcom jako instytucja reagująca na zmiany i gotowa do zmian.

Dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję. Bardzo nam miło, że Arsenał Kultury jest zauważony jako dobra praktyka w sieci. Daje nam to przysłowiowego „motywacyjnego kopa” do działania i dowodzi potencjału tej formy obecności instytucji kultury w Internecie.

Kto: Żarski Dom Kultury

Co: Arsenał Kultury

www: https://arsenal.dkzary.pl/

Summary

Ars – e -now or Arsenal of Culture in Żary

Interview with Alicja Wróbel, theater instructor at Żarski Dom Kultury (House of Culture in Żary) and coordinator of Arsenal of Culture project

After the announcement of the lock-downs, the Żarski Dom Kultury decided to move part of its online activities. A special portal called „Arsenal of Culture” was created, where training materials and instructional films from such fields as: music, literature, photography, theater and visual arts are mixed. For the employees of the Municipal Cultural Center in Żary it is a unique opportunity to reach audiences from all over Poland.