13 muz i tysiąc działań

Rozmowa z Waldemarem Kulpą, dyrektorem Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie, miejskiej instytucji kultury

Waldemar Kulpa, fot. archiwum prywatne

Helena Postawka-Lech: Czy przed pandemią byliście obecni on-line?

Waldemar Kulpa: Zależy, jak traktować powyższe pytanie. Posiadamy stronę www, profil FB oraz YouTube, na których zamieszczamy informacje o bieżących i przyszłych wydarzeniach, również filmy i fotorelacje z imprez, które się już odbyły. Nie robiliśmy jednak wcześniej wydarzeń stricte online. 

W jakim momencie zastał Państwa lock-down i co do dla Was oznaczało?

Dom Kultury „13 Muz” z chwilą zamknięcia instytucji dla odwiedzających (w dniu 11 marca), bardzo szybko, bo już następnego dnia, przeniósł swoją działalność edukacyjno-kulturalną w przestrzeń Internetu. Tym samym był jedną z pierwszych, jak nie pierwszą, instytucją kultury w Szczecinie, która przeniosła i rozbudowała swoje propozycje on-line.

Jak wyglądał proces budowania oferty w sieci? 

Jak już wspomniałem: część wydarzeń przenieśliśmy do sieci, ale bardzo szybko powstały też zupełnie nowe koncepcje i realizacje.

Jakie to są działania?

Temat rzeka.

Pierwszym wydarzeniem w Internecie, a tym samym zupełnie nową propozycją w naszej ofercie była akcja „Z dzieckiem w domu”, obejmującą swoim zakresem cykl różnorodnych gier i zabaw edukacyjnych, w tym konkursów z nagrodami. Akcja w czasie trwającej kwarantanny zachęcała przede wszystkim do pozostania w domach. Na profilu FB oraz na stronie www „13 Muz” umieszczane były autorskie propozycje spędzania kreatywnie czasu z dziećmi w domach, kładąc nacisk na analogowe formy zabawy, a przede wszystkim prowokujące bezpośredni kontakt i zabawę z członkami rodziny. W swoich propozycjach Dom Kultury „13 Muz” zachęcał i promował ekologiczne postawy i zachowania, kładąc nacisk na minimalizm, korzystanie z tego, co jest pod ręką. Wszystkie propozycje w ramach tego wydarzenia cały czas są dostępne na naszej stronie internetowej. Równolegle do „Dziecka” pojawił się projekt „Oglądaj zdrów!”, adresowany do rodziców i opiekunów, polegający na udostępnianiu kodów na profilu FB instytucji umożliwiających bezpłatny dostęp do kina artystycznego – dzięki współpracy z pozyskanym partnerem, platformą filmową, można było obejrzeć m.in. filmy „Pavarotti”, „Maria Callas”, „Green Book”, „Wakacje Pana Hulot”, „Młynarski piosenka finałowa”.

Kolejną propozycją online instytucji jest, bo dalej trwa, „Domowy Animator Kultury” (DAK), który stanowi transformację (przy użyciu nowych mediów i technologii) działań artystycznych z przestrzeni budynku Domu Kultury „13 Muz” w przestrzeń Internetu. W ramach cyklu proponujemy warsztaty tematyczne i spektakle teatralne dla najmłodszych. Premierowa odsłona DAK miała miejsce 4 kwietnia i były to „Książkowe warsztaty”. W ramach DAK odbywają się również „Nadęte warsztaty”, „Boom – doom warsztaty” oraz „Kamil Żongler” – warsztaty i spektakle. W lipcu i sierpniu w ramach DAK odbywają się Wakacje z Muzami.

Chwilę po premierowej odsłonie „Domowego Animatora Kultury”, 8 kwietnia, pojawiła się kolejna nowość w programie „13 Muz”, projekt o charakterze kampanii społecznej adresowany do dzieci pt. „Twoje zdrowie jest w Twoich czystych rękach”. Projekt od samego początku skupiał się na działaniach edukacyjnych podejmujących temat wirusa, higieny, a przede wszystkim zasad bezpieczeństwa w trakcie kwarantanny oraz po. Jego głównym celem jest przekazywanie najmłodszym tematycznych informacji w formie zabawy. Projekt się rozwijał i został poszerzony  o zagadnienia traktujące o zdrowym odżywianiu i zdrowym trybie życia. Do tej pory powstały m.in.: książeczka, plakaty, e-book, wideo, karty do pobrania, kolorowanka – cały czas dostępne na naszej www.

Dom Kultury „13 Muz”, który w ciągu roku przyciąga fanów różnych gatunków muzycznych, także w swoich działaniach online nie zapomniał o tej części publiczności. W cyklu „Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle” nie mieliśmy nawet przerwy, ponieważ w marcu zdążyliśmy jeszcze zrealizować koncert w Sali Kominkowej w budynku instytucji, a już 6 kwietnia internauci mieli możliwość obejrzenia i posłuchania premierowej odsłony Inspektora online. Ale to nie jedyne muzyczne odsłony w Internecie. Do tej pory mieliśmy okazję zobaczyć i posłuchać również koncertów w ramach cykli „Poniedziałek Jazz Fana” i „Szczecińskie Wierszogranie” (koncerty online artystów, którzy w ramach cyklu występowali na muzowej scenie), „Muzycznych Podróży” oraz „Floating Blues”.

Z myślą o stałych bywalcach muzowych galerii wystawowych ekspozycja „Dust settles, soaps slip”, której wernisaż odbył się jeszcze z publicznością na początku marca w budynku przy placu Żołnierza Polskiego, również została przeniesiona do Internetu. I choć dziś nie ma już jej fizycznie w „13 Muzach”, to funkcjonuje na stronie internetowej instytucji, jako wystawa wirtualna. Przestrzeń fizyczną tej wystawy zajęła kolejna muzowa prezentacja „Może i las”, którą także możemy już oglądać w Internecie. Spotkanie bezpośrednie, na żywo z artystkami zostanie przygotowane na zakończenie tej wystawy w postaci finisażu już po wakacjach.

Wystawa Może i las, fot. Andrzej Golc

W ciągu roku w „13 Muzach” odbywają się regularnie cykle warsztatowe dla seniorów (Teatr Janusza i Salon Artystyczny Seniorów) oraz dla młodzieży (Teatr Uhuru). Również na tę działalność udało się szybko zagospodarować przestrzeń Internetu. W ramach Teatru Uhuru w każdy wtorek i piątek odbywają się m.in. zajęcia performance, czy też zajęcia dot. tworzenia scenariusza filmowo-teatralnego. Seniorzy z kolei spotykają się w poniedziałki i środy. W ramach tych zajęć udało się do tej pory zrealizować m.in. wydarzenie „Dzień Trzynastej Muzy”, czy też nagrać cykl bajek i wierszy dla maluchów „Babcia plecie w Internecie”. Ale przede wszystkim udało się zrealizować cykl warsztatów filmowo-multimedialnych, co dla seniorów okazało się wyjątkowo pomocne. 26 i 27 czerwca zaprosiliśmy internautów na premierę „Zakochani w Szczecinie” – cyklu wydarzeń kulturalnych z okazji 75-lecia polskiego Szczecina, zrealizowanych zarówno przez aktorów SAS jak i Uhuru. Z okazji z okazji 75-lecia polskiego Szczecina powstał też projekt „Pionierzy Szczecina”. Po wymienione prezentacje można sięgnąć w każdej chwili na nasz kanał YouTube, albo bezpośrednio z niego, albo za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Ponieważ pracownikom „13 Muz” bliski jest temat ekologii (część nie je mięsa, posiadamy pojemniki do segregacji odpadów, szanujemy energię, wodę i papier) można powiedzieć, że naturalnie pojawił internetowy cykl „Eko – deko”, projekt prezentujący różnego rodzaju zagadnienia dotyczące ekologii, projektowania ekologicznego, czy wykorzystania surowców wtórnych.

Faktycznie, dużo tego!

Ale to nie wszystkie realizacje. Pełna oferta bieżących propozycji oraz minionych wydarzeń znajduje się na naszej stronie internetowej.

Jak działalność on-line wpłynęła na Państwa codzienną pracę?

Przez ponad dwa miesiące pracowaliśmy w domach w normalnym wymiarze czasu pracy. Potem już w budynku instytucji, choć on nadal jest zamknięty dla zwiedzających. Pracując online zamiast komunikować się bezpośrednio korzystaliśmy z telefonów i Internetu.

Czy planują Państwo kontynuować działania on-line? Jeśli tak to w jakiej formie?

Tak, oczywiście. Niektóre z propozycji, które powstały w czasie pandemii są stricte internetowe i będą kontynuowane.

Co jest dla Państwa największą wartością w działaniach on-line?

Bardzo szeroka dostępność ograniczona praktycznie jedynie dostępem do Internetu.

Dziękuję za rozmowę

Dziękujemy uprzejmie za zainteresowanie Domem Kultury „13 Muz”. Na wyżej wymienione działania online Dom Kultury „13 Muz” otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”.

Metryczka

KTO: Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie

CO: Działania on-line dla różnych grup wiekowych

WWW: www.13muz.eu

Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie, fot. Robert Stachnik

Summary

13 muses and a thousand actions
Interview with Waldemar Kulpa, director of the Culture House „13 Muses” in Szczecin, a municipal cultural institution

„13 Muses” in Szczecin reacted immediately to the introduction of lock-down. A proposal of on-line classes appeared the next day. Among its online offer the community center has classes for all age groups. It has also realized several exhibitions of contemporary art online.