Kategorie
Uncategorized

Najważniejszy tekst jaki przeczytałam w trakcie lock-downu

Kiedy znajdujemy się w nowej sytuacji naturalną reakcją jest oglądanie się na innych. Pytamy ludzi dookoła o ich doświadczenia. Czasem już z samego porównania perspektyw można wiele wynieść. Dlatego dla mnie, podczas lock-downu, dużą pomocą było czytanie. Esejów, raportów, analiz i prognoz. Najchętniej jednak sięgałam po teksty, które nie dają gotowego rozwiązania i nie wieszczą przyszłości, ale raczej naświetlają problem i stawiają istotne pytania. Takim tekstem jest dla mnie krótka wypowiedź Kajsy Hartig na temat budowania wartości w projektach muzealnych on-line.

https://medium.com/@kajsahartig/museums-delivering-value-online-some-thoughts-during-the-covid-19-crisis-193fc0a58d22

Kajsa Hartig jest kierowniczką działu zbiorów w Västernorrlands Museum w Szwecji i managerką projektu Collecting Social Photos. W tym krótkim tekście pisze o wnioskach, jakie nasunęły jej się podczas rozmów z muzealnikami na temat wartości w projektach on-line. Tekst powstał na samym początku światowego zamknięcia. Nie twierdzę, że to najważniejszy i najmądrzejszy tekst jaki kiedykolwiek powstał na temat działalności muzeów w sieci. Jednak ja trafiłam na niego w momencie, w którym rozważałam podobne zagadnienia. Ponadto kilka myśli z tego tekstu zostało ze mną na dłużej – na przykład obecność w sieci jako ciągłe prototypowanie.

A wy co przeczytaliście, co pomogło wam w budowaniu obecności waszych instytucji on-line?

PS. Na ten tekst trafiłam dzięki We Are Museum Community. To platforma dla osób zajmujących się muzeami i muzealnictwem tworzona przez autorów corocznej konferencji We Are Museums. Parę dni po przeczytaniu tekstu brałam też udział w spotkaniu on-line z Kajsą Hartig.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *