O projekcie

Projekt „Dobra Kultura w Sieci” ma za zadanie zebrać dobre praktyki na polu działalności instytucji kultury on-line. Składają się na niego dwa elementy:

  • strona internetowa na której znajdują się wywiady prowadzone z organizatorami i organizatorkami działań on-line w kulturze.
  • Grupa na Facebooku poświęcona projektom instytucji kultury realizowanym on-line

Rok 2020 z pewnością zapisze się w historii życia kulturalnego na całym świecie. Wraz z wprowadzeniem lock-downu związanego z epidemią COVID-19 wiele instytucji kultury postanowiło spróbować swoich sił w działalności on-line. To co do tej pory było opcją, stało się koniecznością i jedyną drogą kontaktu z publicznością. Dla wielu podmiotów także jedyną szansą na przetrwanie.

Od marca 2020 powstało wiele projektów związanych z udostępnianiem dóbr kultury on-line. Niektóre były tworzone pod wpływem chwili, inne powstawały po długich i pieczołowitych przygotowaniach. Wybierano różne drogi: wykorzystywania istniejących zasobów, tworzenia nowej zawartości, przenoszenia do internetu dotychczasowej działalności lub budowania zupełnie nowych form zaangażowania publiczności. Niezależnie od przyjętego modus operandi dla wszystkich oznaczało to nowe wyzwania i poruszanie się po nieznanym lub słabo znanym terenie.

Projekt „Dobra Kultura w Sieci” ma na celu zebranie doświadczeń dotyczących działalności instytucji kultury on-line. Nie mamy wątpliwości, że te kilka miesięcy na dobre zmieniło paradygmat korzystania z kultury, a co za tym idzie także sposoby jej organizowania. Dyrektorzy i dyrektorki, managerowie i managerki, edukatorzy i edukatorki, artyści i artystki – wszyscy zadajemy sobie pytanie: jak będzie wyglądać kultura po pandemii? Jednak odpowiedź na nie nie jest prosta. Najlepsze co możemy zrobić, to przyglądać się badawczo naszej działalności, wyciągać wnioski i propagować dobre praktyki.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci